Archiwum


Kosmiczne pierniki

Łajka wpadła w szał przedświątecznych zakupów. Otwieram kolejną paczkę, a tam pojawia się on, Astronauta ze swoją rakietą. Już czuje radość na myśl pachnącego domu przyprawami korzennymi.

Śledzie korzenne

Idą święta, więc należy przygotować coś w klimacie. Pierniki się już robią ale w zasadzie przyprawy korzenne można wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów. Jednak zbliżają się wigilia, a tam króluje ryba. Padło na śledzia.

Ratatouille – czyli Tataratuje

W życiu trzeba mieć rozmach i fantazję, a do tego wszystko robić ze smakiem i z przyjemnością. Wszystkie wymienione wyżej rzeczy łączy jedno, czyli moje Tataratuj, aj…. Ratatouille! A jak już otwierasz rano oczy, zaraz po przebudzeniu, a Twoją pierwszą myślą jest Ratatuje, to już nie masz wyboru! Na obiad Tataratuje.

Kaczka w winie z jabłkami

Kaczka lubi pływać, więc wpadłem na pomysł, aby przygotować kaczkę w winie. Akurat rajskie jabłonie obrodziły w owoce, które idealnie nadają się do mojego pomysłu. Idąc tą drogą powstałą kaczka pieczona w czerwonym winie z rajskimi jabłuszkami. Oj, jakie to dobre i dobrze brzmi.

Tatar z buraków

Król jest tylko jeden. Uważam, że właśnie na taki tytuł zasługuje nasze najlepsze polskie warzywo. Burak jest pod każdym względem idealny. Uwielbiam go pod każdą postacią i nie potrafię bez niego żyć. Tym razem poleciałem po bandzie i zrobiłem a’ la tatar z buraczków.

Zupa dyniowa

Moim zamysłem było stworzenie zupy pełnej aromatów, rozgrzewającej i jednocześnie wyjątkowej. Następy razem wkomponuje w tę zupę jeszcze whisky.

Pierś z kaczki z sosem z żurawiny

Bardzo klasyczne połączenie. Mięso na moim pokładzie pojawia się rzadko, ale jak już się pojawia to wykonane w majestatyczny sposób. Oczywiście nieco urozmaicone przez moją osobę. Bardzo często pojawiająca się kaczka na moim stole jest wykonywana w różnych wersjach. Dziś natomiast przedstawiam totalny klasyk. Bardzo prosty w wykonaniu, mimo że najdłuższej wykonuje się sos. I właśnie ten sos zasługuje na szczególną uwagę.

Miska Buddy – Budda Bowl

Ubóstwiam warzywa, ubóstwiam kolory. Ubóstwiam takie posiłki, które pod jedną nazwą kryją niekończącą się przygodę. Właśnie taka jest miska Buddy, czyli Buddha Bowl.

Makrela pieczona w soli

Nie od dziś wiadomo, że połączenie kobiety i zakupów nie wróży nic dobrego. Oczywiście, jest to żart. Łajka wręcza mi tym razem dwie piękne, jak kwiaty ojczyste nad Wisła makrele.

Krewetki i sos cytrusowo dyniowy

„Są krewetki ananasowe, krewetki cytrynowe, krewetki kokosowe, krewetki pieprzowe, zupa krewetkowa, gulasz z krewetek, sałatka z krewetek, krewetki i ziemniaki, burger z krewetkami, kanapka z krewetkami. To tyle. ”- Bubba
Forrest Gump

Zielone naleśniki i sos z kurkami à la Elon Musk

Można zrobić naleśniki, takie normalne, smaczne a jednocześnie nudne. Czasami nawet zjem takie tradycyjne naleśniki. Nie byłbym sobą jakbym coś nie namieszał. Nie byłbym sobą jakbym nie poszedł o krok dalej, nie wspiął się na wyższą górę.

Dynia z rakami

I co tu zrobić z tak pyszną, wielką pomarańczową jagodą? Drodzy Państwo, oto dziś podam Wam dynie z rakami luizjańskimi.

Congee

Może nie masz dziś czasu, a może już kiedyś byłeś w Azji, być możne Czytelniku jadłeś uż to kiedyś na pokładzie samolotu? Nieistotne.

Tagliatelle z pomidorami

Nie do końca rozumiem fenomen tego dania. Jednak zgodzę się z tym, że jest pyszne, syte, stylowe, skomponowane wybitnie jak płyty Możdżera …

Jak zrobić makaron?

Kiedyś samotnie podróżowałem na stopa po zachodniej Europie. W końcu dotarłam do podnóża wielkiej …

Pasztet z ciecierzycy

Z pewnością szybciej upieczesz ten pasztet, niż zrozumiesz metodę manipulacji genomem CRISPR.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: